Glaukóm = zelený zákal
V očnej klinike iClinic sa nerealizujú iba laserové operácie. V pobočke v Banskej Bystrici je zriadená špičková ambulancia špecializovaná na liečbu glaukómu. Špecialistkami na toto ochorenie sú MUDr. Dana Pniaková a MUDr. Mária Praženicová, ktorá niekoľko rokov pôsobila ako prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti a absolvovala rôzne študijné programy v zahraničí. Má v tejto oblasti dlhoročnú prax, čo z nej robí top špecialistku v tejto oblasti v SR.
Rizikovými faktormi pre vznik glaukómu sú okrem vysokého očného tlaku aj pozitívna rodinná anamnéza, krátkozrakosť ale aj ďalekozrakosť, zápaly, nádory, úrazy oka, pooperačné stavy. Zo systémových ochorení cukrovka, neurodegeneratívne choroby, cievne ochorenia, užívanie niektorých druhov liekov napr. steroidy, antidepresíva, fajčenie .Glaukóm je ochorenie , ktoré postihuje všetky vekové kategórie. Existuje vrodený glaukóm, dieťa sa s týmto očným ochorením už narodí. Iný druh glaukómu sa zasa častejšie vyskytuje so stúpajúcim vekom pacienta. Po 40- ke postihuje cca 1% populácie , v 70 ke aj viac ako 4% populácie.
Zelený zákal je vo svete po katarakte druhým najčastejším očným ochorením, ktoré spôsobuje slepotu, tá je však v tomto prípade nezvratná. Môže sa vyvíjať v oku aj niekoľko rokov bez akýchkoľvek príznakov a platí, že čím neskôr sa začne liečiť, tým je liečba komplikovanejšia a menej perspektívna. Najlepšou prevenciou sú tak pravidelné prehliadky u očného lekára.
Normálne videnie
Videnie s glaukómom
Formy zeleného zákalu
Rozlišujeme viacero foriem zeleného zákalu. Vysvetlime si niektoré z nich.- Primárny glaukóm s otvoreným uhlom. Tento typ zeleného zákalu je najrozšírenejší, spočiatku však nemá nijaké výrazné príznaky a pacient si mnohokrát všimne problém až po odumretí značnej časti zrakových nervov a významných zmien v zornom poli.
- Primárny glaukóm s úzkym, resp. uzavretým uhlom. Tento typ sa častejšie vyskytuje u ďalekozrakých očí, u ktorých sú anatomické pomery v oku veľmi stiesnené. Prejavom býva tzv. glaukómový záchvat - spojený s prudkou bolesťou hlavy najmä v oblasti oka v dôsledku náhleho zvýšenia vnútroočného tlaku. Býva sprevádzaný sčervenaním oka, rozmazaným videním, nevoľnosťou či vracaním a je potrebný okamžitý zásah očného lekára.
- Kongenitálny glaukóm. Jedná sa o vrodený zelený zákal, pri ktorom je postihnuté oko dieťaťa zväčšené, pretože detské oko je poddajné a v dôsledku vysokého očného tlaku sa zväčšuje. Je citlivé na svetlo, slzí a rohovka je zakalená dosiva.Dieťa je plačlivé.
- Sekundárny glaukóm. Je spôsobený známou identifikovateľnou príčinou, ako sme už spomenuli vyššie napr. úraz oka , nádory , užívanie liekov, cukrovka, cievne a iné systémové ochorenia .
Príznaky zeleného zákalu
Mnoho foriem glaukómu nemá spočiatku žiadne špecifické varovné príznaky. Pacienti často zaregistrujú príznaky až v pokročilom štádiu ochorenia, keď sú časti zrakového nervu už nenávratne poškodené. Pretože stratu zraku v dôsledku glaukómu nie je možné obnoviť, je dôležité pravidelne absolvovať preventívne očné vyšetrenia, ktoré zahŕňajú okrem merania očného tlaku napr. aj vyšetrenie odtokových ciest, testovanie zorného poľa, vyšetrenie zrakového nervu. Ak je zelený zákal diagnostikovaný v počiatočnom štádiu, strata zraku sa môže významne spomaliť, v niektorých prípadoch aj zabrzdiť.
Najčastejšie príznaky glaukómu v závislosti od typu a štádia sú:
- zahmlenie až zúženie zorného poľa
- strata priestorového videnia
- glaukómový záchvat - náhla strata zraku
- zahmlené videnie
- svetloplachosť
- bolesti hlavy najmä v oblasti očí
- nevoľnosť
- strata zrakovej ostrosti v pokročilom štádiu ochorenia
Rizikové faktory zeleného zákalu
Medzi hlavné rizikové faktory možno zaradiť:- dedičnosť
- krátkozrakosť
- zápaly , úraz oka , operácie
- fajčenie
- kolísavý, resp. veľmi nízky krvný tlak
- syndróm studených končatín
- celkové ochorenia – cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia
- užívanie niektorých liekov napr. kortikoidov, antidepresív
Liečba zeleného zákalu
Zelený zákal nie je možné úplne vyliečiť, jeho priebeh sa pri včasnom zistení a nasadení liečby môže spomaliť či stabilizovať. V súčasnosti prebieha liečba glaukómu niekoľkými spôsobmi. Cieľom každého z nich je znížiť vnútroočný tlak na hodnoty, pri ktorých nebude dochádzať k poškodzovaniu zrakového nervu a ovplyvniť možné rizikové faktory.
Konzervatívna liečba zeleného zákalu
V prvom kroku liečba glaukómu prebieha aplikáciou očných kvapiek, prípadne liekov na zníženie očného tlaku.
Laserová operácia metódou SLT (selektívna laserová trabekuloplastika)
V prípade zlyhania , či nemožnosti užívania konzervatívnej liečby pri nevýraznom zvýšení vnútroočného tlaku je možné pristúpiť k laserovej operácii. Prebieha v lokálnej anestézií a lekár pri nej zameriava lúče lasera na špecifické tkanivo v odtokových cestách oka , čím sa dosiahne, že vnútroočná tekutina (mok) môže lepšie odtekať a tlak v oku sa znižuje. Operácia trvá len niekoľko minút a je takmer bezbolestná. Dochádza pri nej k menej častým komplikáciám ako pri klasickej chirurgickej liečbe. Viac o metóde SLT.
Chirurgická liečba
Ku klasickej operácii glaukómu pristupujeme v prípade zlyhania ostatných možností, či pri záchyte zeleného zákalu vo veľmi pokročilom stave alebo u mladých pacientov. Operácia prebieha najčastejšie v lokálnej anestézii a najčastejšie je jej podstatou vytvorenie umelého spojenia medzi vnútrom oka a podspojovkovým priestorom, kam môže vnútroočná tekutina priebežne odtekať.MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH: „Laserová operácia a najmä chirurgický zákrok sú až poslednými možnosťami liečby glaukómu. Pristupuje sa k nim len keď je medikamentózna liečba neúspešná alebo má pacient ťažkosti s jej užívaním. V prípade neskoršieho odhalenia ochorenia je však zákrok odporúčaný ihneď, aby sa ochorenie rýchlo nezhoršovalo.“
Neliečený zelený zákal vedie až k slepote. Preto je dôležité nezanedbávať preventívne prehliadky u lekára najmä u pacientov starších ako 40 rokov. Len očný lekár dokáže včas diagnostikovať problém a navrhnúť liečbu.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes