Syndróm suchého oka
Syndrómom suchého oka trpí viac ako 15 % svetovej populácie, radí sa tak medzi najčastejšie ochorenia očí. Jeho považovanie za civilizačné ochorenie tretieho tisícročia je preto úplne na mieste. Spravidla vplýva „len“ na kvalitu života, výnimočne však môže byť aj príčinou slepoty. Ochorenie spôsobuje nedostatočná tvorba sĺz alebo ich nízka kvalita.
Slzy sú pre oko veľmi dôležité tým, že na jeho povrchu vytvárajú slzný film, ktorý oko chráni pred dráždením. Ak oko nemá požadovanú vlhkosť, žmurkanie spôsobuje dráždivé pocity, čo nás núti k jeho mimovoľnému šúchaniu či pretieraniu. To následne zvyšuje pravdepodobnosť jeho mechanického poškodenia a vnesenia si do oka baktérií či vírusov prostredníctvom neumytých rúk.
Čo je syndróm suchého oka?
Syndróm suchého oka definuje MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH ako: „stav, pri ktorom sa netvorí dostatočný počet sĺz v kvalite potrebnej na zvlhčovanie povrchu oka.“ Zakladateľ a hlavný očný lekár siete očných kliník iClinic na Slovensku tiež dodáva, že „k tomuto syndrómu dochádza v zvýšenej miere u pacientov vo veku nad 50 rokov, u žien prechádzajúcich menopauzou, u pacientov po operácií choroby oka, no i u ľudí, ktorí veľa času strávia prácou s počítačom.“Syndróm suchého oka: príčiny vzniku
Príčiny vzniku ochorenia sú individuálne. Zahŕňajú poškodenia oka, očné ochorenia spôsobujúce nerovnosti na povrchu rohovky a spojivky, akné, choroby pečene či isté druhy liekov. Dôvodom nedostatočnej tvorby sĺz bývajú aj environmentálne faktory ako vietor, príp. klimatizácia, dym z cigariet, dráždivé svetlo, ďalej chemikálie a nevhodná kozmetika.Medzi najčastejšie príčiny vzniku suchého oka patria:
- poškodenia oka a očné ochorenia spôsobujúce nerovnosti na povrchu rohovky a spojivky
- úrazy oka
- akné
- celkové ochorenia ako cukrovka, autoimunitné ochorenia, reumatická artritída, choroby pečene
- environmentálne faktory ako vietor či prach
- používanie nevhodnej kozmetiky
- čítanie pri nekvalitnom osvetlení
- dlhé šoférovanie
- každodenné používanie kontaktných šošoviek
- užívanie určitých druhov liekov
Na zníženú tvorbu sĺz a ich zhoršenú kvalitu vplýva aj nezdravý životný štýl, najmä:
- nadmerné požívanie alkoholu
- fajčenie
- nedostatočný príjem tekutín
- veľa času pri počítači či televízore
- častý pobyt v zadymených a prašných priestoroch
Príznaky syndrómu suchého oka
Ochorenie väčšinou postihuje obe oči a medzi jeho hlavné prejavy patrí:- pocit pálenia a svrbenia
- zvýšená citlivosť na svetlo, dym alebo vietor
- únava a začervenanie očí
- tlak a bolesť hlavy
Stáva sa, že príznaky, ktoré pacient pociťuje, pripisuje alergii. Faktom je, že niektoré príznaky sú pri suchých očiach podobné tým alergickým. Alergia sa prejavuje najmä začervenaním, svrbením a opuchom očí a syndróm suchého oka ešte zhoršuje. Rovnako tak niektoré lieky na alergiu. Preto, ak si nie ste úplne istí, návštevu očného lekára neodkladajte.
Ako sa zbaviť syndrómu suchého oka
Liečba suchého oka závisí od príčiny jeho vzniku. Najčastejšie sa lieči očnými kvapkami a sprejmi, aplikovaním umelých sĺz či gélov. Ak klasické metódy nezaberajú, riešením môže byť dočasné alebo trvalé zablokovanie očných kanálikov pomocou implantátov, čím sa zabráni odtekaniu sĺz.Ak je príčinou syndrómu problém s funkčnosťou očných viečok, pomôže plastická operácia viečok. Operácia prebieha v lokálnej anestézií a po jej absolvovaní môžete ísť ihneď domov. Ranu vám po operácií ošetríme a prelepíme a tak zamedzíme kontaktu s vodou. Po piatich dňoch nasleduje kontrola, na ktorej vám odstránime stehy. Dva až tri týždne po operácií sa v oblasti očí môžu objavovať modriny a opuchy, tie však po čase zmiznú. K stabilizácií výsledku operácie dochádza po 4 - 8 týždňoch.
Je potrebné si uvedomiť, že na vznik syndrómu suchého oka nevplýva len nedostatočné množstvo sĺz, ale aj ich nízka kvalita. Kvalitný ochranný slzný film je správnou kombináciou vody, olejov a hlienu. Ak je niektorej zložky menej a je tým v nedostatočnom pomere, oko to začne cítiť.
Prevencia pred vznikom syndrómu suchého oka preto úzko súvisí so životosprávou - tá ovplyvňuje nielen zdravie našich orgánov, ale aj telesných funkcií, ktoré sú pre orgány nevyhnutné.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes