Šedý zákal - katarakta
Čo je katarakta
Katarakta - známa tiež ako šedý zákal ( sivý zákal ), je očné ochorenie, pri ktorom dochádza k skaleniu a strate priehľadnosti pôvodne kryštalicky čírej očnej šošovky. Šošovka sa vekom postupne kalí a farbí dožlta či dosiva. Do oka sa tak nedostáva dostatok svetla potrebného pre tvorbu ostrého a správne farebne interpretovaného obrazu. Šedý zákal sa časom zhoršuje a ak sa neodstráni, môže prerásť až do slepoty. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je katarakta celosvetovo najčastejšou príčinou slepoty s podielom až 51 % zo všetkých prípadov slepoty.priebeh šededého zákalu
Príznaky šedého zákalu
Najčastejšími príznakmi katarakty sú:- zhoršenie ostrosti videnia
- zhoršenie kontrastnej citlivosti
- zdvojené videnie
- pokles farebného videnia
- zhoršené videnie v noci
- častá zmena dioptrií
- zvýšená citlivosť na svetlo a oslnenie
Príčiny vzniku
Vo väčšine prípadov vzniká katarakta prirodzeným starnutím očnej šošovky. Značný stupeň jej zakalenia sa prejavuje u každého druhého človeka vo veku nad 65 rokov a až u približne 70 % ľudí vo veku nad 75 rokov. Rozvinúť sa však môže aj skôr ako v seniorskom veku. Okrem veku môžu byť príčinou vzniku šedého zákalu tiež:- celkové ochorenia – napr. cukrovka, roztrúsená skleróza či reuma
- iné očné ochorenia – napr. glaukóm či zápal dúhovky
- úraz oka
- nadmerná konzumácia alkoholu
- slnečné žiarenie
- fajčenie
- dlhodobé užívanie niektorých druhov liekov – napr. kortikosteroidov
- genetika
Diagnostika
Šedý zákal sa zisťuje očným vyšetrením, pri ktorom lekár kontroluje tiež anamnézu a príznaky, ktoré sa prejavujú u pacienta. Pri vyšetrení sa môže použiť niekoľko spôsobov, napríklad:Skúška zrakovej ostrosti
Na test zrakovej ostrosti sa používajú Snellenove tabuľky s písmenami či znakmi, ktoré sú zoradené v riadkoch, pričom každý riadok smerom nadol je s menšími písmenami v porovnaní s predchádzajúcim riadkom.
Vyšetrenie štrbinovou lampou
Štrbinová lampa umožňuje očnému lekárovi vidieť zväčšenie štruktúr v prednej časti oka. Zariadenie využíva intenzívnu líniu svetla - štrbinu, na osvetlenie vašej rohovky, dúhovky, šošovky a priestoru medzi dúhovkou a rohovkou. Štrbina umožňuje lekárovi prezerať tieto štruktúry v malých častiach, čo uľahčuje detekciu akýchkoľvek drobných abnormalít.
Vyšetrenie sietnice
Vyšetrenie zadnej časti oka – sietnice sa vykonáva pomocou štrbinovej lampy alebo oftalmoskopom. Pred samotným vyšetrením je potrebné rozšíriť zreničky, čo sa robí kvapkaním špeciálnych očných kvapiek.
Sivý zákal - liečba
Konzervatívna liečba katarakty neexistuje, očné kvapky či cvičenia nemajú na zmiernenie ochorenia nijaký účinok. Šedý zákal je možné odstrániť jedine chirurgicky. Operácia býva prvou voľbou už v ranom štádiu ochorenia, v prípade jej odkladania hrozia vážnejšie predoperačné i pooperačné komplikácie.Operácia šedého zákalu resp. sivého zákalu je pomerne jednoduchý výkon, ktorý každoročne podstupujú milióny ľudí. Patrí zároveň medzi najbezpečnejšie operácie vôbec. Počas zákroku dôjde k vybratiu zakalenej šošovky a jej nahradeniu novou, čírou, umelou šošovkou.
Pri operácií naši skúsení chirurgovia používajú diamantový nôž, ktorým vytvoria asi 2,2 mm široký rez na okraji rohovky. Ultrazvukovou sondou potom celú skalenú šošovku rozlámu na drobné fragmenty, ktoré odsajú a následne vložia umelú vnútroočnú šošovku presne podľa predoperačne vypočítanej dioptrickej sily. Používame kvalitné umelé šošovky z inertných materiálov s asférickou prednou plochou, so zabudovaným UV filtrom a ochranou pred skorým vznikom druhotného šedého zákalu.
Operácia je vhodná pre všetkých, ktorým šedý zákal znepríjemňuje život a má mnoho benefitov:
- zákrok trvá asi 15 minút a prebieha v lokálnej anestézií
- operácia nevyžaduje hospitalizáciu, po operácii môžete ísť domov
- doba rekonvalescencie nie je dlhá, už o pár dní sa môžete vrátiť do bežného života
- kvalita videnia sa ustáli už o tri až štyri týždne
Pre koho je operácia určená
Operáciu katarakty môžete absolvovať po odporúčaní očným lekárom. Samotnému zákroku predchádza predoperačné vyšetrenie, pri ktorom zistíme, v akom štádiu je vaše ochorenie a ako ovplyvňuje videnie.Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes