Presbyopia
Čo je presbyopia
Presbyopia, známa tiež aj ako vetchozrakosť, starecká slabozrakosť či ľudovo syndróm krátkych rúk, je fyziologická strata schopnosti oka akomodovať, t.j. schopnosti zaostrovať na blízke vzdialenosti. Ide o očnú chybu, ktorá sa objaví u každého človeka spravidla medzi 40.- 45. rokom života. Vplyvom starnutia očná šošovka tvrdne a stráca svoju pružnosť, čo je dôvodom nesprávneho zobrazovania svetla na sietnici. Výsledkom je rozmazané videnie predmetov vo veľmi blízkej vzdialenosti. Presbyopia môže spôsobovať problémy pri čítaní, práci s počítačom, neskôr i pri videní do diaľky. U ďalekozrakých pacientov zvykne prepuknúť aj skôr, naopak, u krátkozrakých sa môže začať prejavovať aj o pár rokov neskôr. Ak sa nelieči, naďalej sa zhoršuje a vrcholí okolo šesťdesiatky, kedy sa stabilizuje.Čo spôsobuje vetchozrakosť
Vetchozrakosť je výsledkom prirodzeného starnutia organizmu, konkrétne očnej šošovky. Zdravá šošovka je flexibilná a vďaka kruhovému svalu, ktorý ju obklopuje, dokáže meniť svoj tvar – dokáže akomodovať. Pri pohľade do diaľky sa sval uvoľňuje, pri pohľade na blízko sa sval sťahuje. To znamená, že akomodácia umožňuje šošovke sa ostrejšie zakriviť a zaostriť na blízke predmety. Vekom však šošovka postupne stráca svoju potrebnú pružnosť. Do značnej miery sú príčinou látky bielkovinového pôvodu, ktoré sa na šošovke postupne usadzujú. Znížená schopnosť akomodácie sa následne prejaví zhoršeným zaostrovaním na blízke predmety.
Príznaky presbyopie
Jednoduchým znakom presbyopie je strata schopnosti prečítať text v knihe, v novinách či na displeji mobilného telefónu zo vzdialenosti bližšej ako je dĺžka paže. Blízkosť akomodačného bodu sa postupne vzďaľuje od očí smerom von z 20 cm vo veku 40 rokov na 30 cm vo veku 45 rokov a 40 cm vo veku 50 rokov. Okrem problému so zaostrením sa presbyopia prejavuje tiež zahmleným videním a, najmä po čítaní, tiež únavou, bolesťami hlavy či očí.Presbyopia
korekcia Presbyopie
Ako sa zbaviť presbyopie
Na korekciu problémov so zaostrovaním pri presbyopii sa používajú okuliare na čítanie alebo kontaktné šošovky. Zbaviť sa však natrvalo presbyopie je možné jedine laserovou operáciou očí, pri ktorej sa do očí namiesto pôvodnej šošovky voperujú umelé šošovky.Okuliare na čítanie, kontaktné šošovky
Presbyopia sa zvykne korigovať okuliarmi na čítanie, prípadne kontaktnými šošovkami, avšak takéto riešenie problému je len krátkodobé. Vetchozrakosť totiž naďalej postupuje a po počiatočných problémoch s videním na krátke vzdialenosti sa zhoršuje aj videnie do diaľky a na stredné vzdialenosti.Okuliare na čítanie sú obzvlášť nepraktické, ak má pacient aj ďalšie okuliare – do diaľky či na stredné vzdialenosti. V tomto prípade sú vhodnejším riešením okuliare s multifokálnymi sklami. Multifokálne sklá sú rozdelené na 3 dioptrické zóny, každá z nich umožňuje dobré videnie na inú vzdialenosť. Vrchná zóna koriguje videnie do diaľky, stredná zlepšuje zrak na stredné vzdialenosti a spodná umožňuje bezproblémové zaostrovanie na blízke predmety. Na rozdiel od ich predchodcov – bifokálnych okuliarov so zabudovaným nie príliš estetickým malým obdĺžnikom slúžiacim na čítanie, multifokálne okuliare vyzerajú ako úplne bežné okuliare. Nie sú však vhodné pre všetkých. Ich nosenie sa neodporúča napríklad pacientom, ktorí majú problém s krčnou chrbticou či ktorí trpia migrénami.
Operácia očí
Ak nechcete nosiť dioptrické okuliare alebo kontaktné šošovky, máte k dispozícii aj množstvo chirurgických riešení na liečbu presbyopie. Každému zákroku predchádza predoperačné vyšetrenie, po ktorom lekár určí najvhodnejšiu metódu pre korekciu presbyopie.- PresbyLASIK: variant metódy Lasik, pri ktorej excimerový laser vytvaruje na rohovke profil pre videnie do diaľky i do blízka. Efekt je však často len dočasný.
- Rohovkové implantáty: vytvárajú v centre rohovky oblasť pre videnie do blízka. Efekt však nie je dostatočný a implantát sa často musí odstrániť kvôli jazveniu v jeho okolí.
- Monovision: proces, pri ktorom sa jedno okolo upraví laserom pre videnie do diaľky a druhé pre videnie do blízka. Po absolvovaní tejto metódy je však čiastočne narušené hĺbkové (priestorové) videnie.
- Voperovanie umelej šošovky: jediným spoľahlivým postupom ako sa natrvalo zbaviť vetchozrakosti je výmena pôvodnej šošovky za novú – umelú. Výmena šošovky slúži zároveň aj ako prevencia pred vznikom šedého zákalu a znižuje riziko vzniku záchvatovitého zeleného zákalu. Medzi operačné metódy založené na výmene opotrebovanej šošovky za novú patrí Prelex a jej modernejšia verzia FEMTO Z-Prelex.
Prelex
Prelex je moderná vnútroočná operačná metóda, ktorá je ideálnou najmä pre pacientov, ktorí okrem presbyopie trpia tiež krátkozrakosťou. Aplikovaním multifokálnej šošovky sa pacient zbaví natrvalo okuliarov do diaľky aj okuliarov na čítanie.
Najväčšie výhody metódy Prelex:
- operácia je ambulantná, po jej skončení odchádza pacient domov
- zákrok je rýchly, trvá len 20 minút
- krátka doba rekonvalescencie
- zlepšenie videnia už na druhý deň
- stabilizácia kvalitného videnia do niekoľkých týždňov
FEMTO Z-Prelex
Ešte šetrnejšia, jemnejšia, bezpečnejšia a rýchlejšia operačná metóda FEMTO Z-Prelex, ktorej podstatou je voperovanie trifokálnej šošovky druhej generácie. Tá je vhodná pre pacientov s problémovým zrakom do všetkých vzdialeností. Pri tejto metóde sa nepožívajú ostré operačné nástroje ako napríklad skalpel a podobne. Na vytvorenie rezu na oku, cez ktorý sa vkladá nová šošovka, sa používa len femtosekundový laser. Tým je zabezpečené ešte nižšie riziko vzniku pooperačných komplikácii a rýchlejšia rekonvalescencia.
FEMTO Z-Prelex odporúčame aj pacientom, ktorí okrem presbyopie trpia tiež astigmatizmom. Prečo, vysvetľuje zakladateľ a hlavný očný lekár siete iClinic MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH: „V prípade, ak má pacient kombinovanú dioptrickú chybu s astigmatizmom, náš švajčiarsky femtosekundový laser od firmy Ziemer dokáže tzv. arkulárnymi incíziami, čiže nárezmi rohovky korigovať astigmatizmus až do +/-5 dioptrií. Tento spôsob korekcie je výrazne presnejší ako použitie a implantácia tzv. torických šošoviek. Ide o minimálne invazívnu operáciu bez použitia ostrých predmetov, operačných inštrumentov, čo robí operáciu extrémne bezpečnou pre pacienta. Pacienti označujú život po operácii za oveľa pohodlnejší, pretože si nemusia kupovať a nasadzovať šošovky či okuliare.“
Pre koho je operácia presbyopie vhodná
Operáciu môže podstúpiť každý pacient, ktorý má presbyopiu - vetchozrakosť. Vhodnosť pacienta na operačný zákrok však závisí od jeho veku, profesie, postupu chyby a prípadných ďalších ochorení oka (zelený zákal, ochorenia sietnice ...).S lekárom je potrebné na vstupnom vyšetrení prekonzultovať, aký výsledok od zákroku očakávate, či máte záujem sa okuliarov zbaviť nadobro, alebo vám ich používanie na určitú vzdialenosť (PC, čítanie...) prekážať nebude. Na základe toho bude použitá daná vnútroočná šošovka.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes