Ochorenia sietnice
ODLÚČENIE SIETNICE
Ochorenie očnej sietnice vo forme jej odlúčenia od cievnatky je veľmi nebezpečné ochorenie. Podstatou liečby je jej znovupriloženie a eventuálne odstránenie ochorenia, ktoré ju spôsobuje.Priebeh operácie
Postup operácie je závislý od toho, o aký typ odlúčenia sietnice sa jedná. Rozlišujeme 3 typy zákrokov alebo ich kombináciu:
- Cielená laserová fotokoagulácia sietnice
- Vonkajšia operácia - naloženie tzv. cerklážneho krúžku eventuelne našitie plomby
- Vnútroočná operácia - tzv. pars plana vitrektómia.
DIABETICKÁ RETINOPATIA
Toto ochorenie vzniká u pacientov s cukrovkou a jej príznakom je zvýšené množstvo glukózy v krvi, ktorá tak poškodzuje jemné kapiláry v sietnici. Po diagnostikovaní diabetickej retinopatie je v prípade potreby okamžite začatá liečba.Priebeh liečby antirastovými faktormi (anti-VEGF)
Liečba prebieha za pomoci látok bevacizumab, ranibizumab, aflibercept.. Ide o antirastové faktory, ktorých aplikovanie do sklovca oka má za následok obmedzenie rastu ciev v sietnici, odstránenie presakovania a tým zníženie krvácania a zmenšenie opuchov.
- Oko sa znecitlivie anestetickými očnými kvapkami.
- Do oka sa veľmi tenkou injekciou aplikuje 0,1 ml látky.
- Na dosiahnutie optimálneho účinku proces opakujeme zväčša trikrát v odstupe šiestich týždňov. Pri pokročilých formách ochorenia je možné aplikáciu injekcii po čase opakovať.
- Po aplikovaní injekcie pacient odchádza domov a o mesiac absolvuje kontrolné vyšetrenie.
- Výsledky v podobe zmenšenia opuchu sa objavia už týždeň po zákroku.
Pre koho je liečba vhodná
Každý pacient s cukrovkou by mal dbať na pravidelné prehliadky, aby sa ochoreniu predišlo. V prípade pozitívnej diagnostiky ochorenia rozhodne lekár o vhodnosti liečby.Riziká a obmedzenia
Ako každý medicínsky zásah, aj liečba rastovými faktormi môže mať pooperačné komplikácie. Ide najmä o bolesť oka, dočasné zhoršenie videnia, vyšší vnútroočný tlak, krvácanie do sklovca a infekcia.Jednorázová dávka však pre požadovaný výsledok nestačí, aplikáciu treba na úvod absolvovať aspoň trikrát v rozostupe 6 týždňov a následne podľa potreby. V asi 10% prípadoch sa stane, že pacient na liečbu nereaguje vôbec.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes