BA+421 918 997 473 Objednávky na predoperačné vyšetrenia a operácie
BA+421 911 546 064Pooperačné kontroly a ambulancia
BB+421 917 915 380Banská Bystrica
Mám okuliare do diaľky. Musím ich nosiť stále?
Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Zhoršil sa vám zrak do diaľky a budete musieť nosiť okuliare? Je to významná zmena vo vašom bežnom živote a zvykať si na dioptrické okuliare nie je vždy jednoduché. Na druhej strane, až keď si ich nasadíte zistíte, ako zle ste doteraz videli. V súvislosti s touto vašou novinkou môžete mať mnoho otázok. Jedna z najčastejších býva: Musím okuliare do diaľky nosiť stále?
Odpoveď nielen na túto otázku nájdete v tomto článku.
Za krátkozrakosť môže byť zodpovedných viacero faktorov
Krátkozrakosť, čiže zlé videnie do diaľky, je najčastejšou refrakčnou očnou vadou. V detskom veku sa na jej vzniku podieľa najmä dedičnosť. Ak sa zrak zhoršuje v dospelosti, je to najčastejšie následok zlého životného štýlu. Najmä dlhé hodiny pri počítači, tablete či pred displejom mobilného telefónu. Tento faktor je najdominantnejší hlavne vo vyspelých krajinách.Problémom je aj čoraz nižší vek, kedy deti začínajú pracovať s počítačom či mobilným telefónom. Nedostatok prirodzeného svetla a zaostrovanie najmä na veľmi blízke predmety spôsobujú, že sa schopnosť zaostrovať do diaľky dostatočne nevyvíja, výsledkom čoho je krátkozrakosť.
Z uvedeného dôvodu je veľmi dôležité dávať v práci prestávky, počas ktorých je potrebné si precvičovať oči aj na videnie do diaľky, napríklad pohľadmi z okna. Najideálnejšie však je tráviť čo najviac času v prírode. Vo vonkajšom prostredí sa totiž nachádza množstvo podnetov, ktoré nás nútia pozerať a zaostrovať do rôznych vzdialeností.
Ďalším významným faktorom vzniku krátkozrakosti sú iné očné aj celkové ochorenia. Videnie do diaľky sa nám môže zhoršiť napríklad pri šedom zákale, ale aj cukrovke či diabetickej retinopatii.
Čo vás čaká v živote s okuliarmi
Dioptrické okuliare sú základnou korekčnou pomôckou pri krátkozrakosti. Nakoľko je ohnisko v krátkozrakom oku posunuté od sietnice smerom dopredu, lúče dopadajúce do oka sa nezbiehajú na sietnici, ale ešte pred ňou. Pre kvalitné videnie je preto potrebné posunúť ohnisko smerom dozadu, k čomu slúžia mínusové dioptrie.Ak sa vám zrak zhoršil natoľko, že budete potrebovať jeho korekciu, mali by ste byť pripravení na niekoľko zmien, ktoré vás čakajú. Najlepšie vám ich popíšeme v odpovediach na najčastejšie kladené otázky.
Musím nosiť okuliare do diaľky stále?
Odpoveď na túto otázku vám dá skôr váš lekár. Závisí to v prvom rade od toho, ako veľmi máte zrak poškodený a potom, či netrpíte nejakými ďalšími problémami, ktoré by dioptrické okuliare mohli zhoršovať. Vo všeobecnosti je ale nosenie okuliarov do diaľky odporúčané bez časového obmedzenia. Váš mozog si rýchlo zvykne na nový stav a pohľad cez okuliare na blízko aj do diaľky bude pre neho, teda aj pre vaše oči, prirodzený.Budú ma okuliare nejako obmedzovať?
- Áno, okuliare sú značným obmedzovačom. Žiaľ, našli by sme skutočne mnoho situácií, ktoré ľudia bez okuliarov nemusia riešiť, ale ktoré budú pre vás s okuliarmi problematické. Vyberieme aspoň tie najčastejšie:
- pri športe
- pri pobyte na slnku – ak nemáte okuliare s ochranou proti slnečným lúčom
- pri pozeraní 3D filmu – bez ohľadu na to, či v kine, či doma, potrebujete 3D okuliare. A tie si budete musieť založiť na vaše dioptrické. Viete si asi predstaviť, aké to je mať na sebe dvoje okuliarov... V tomto prípade siahnite radšej po kontaktných šošovkách.
- pri vrtochoch počasia – jednak je problémom napríklad dážď, jednak zahmlievanie pri prechode z chladného exteriéru do teplého interiéru
- keď si ich zabudnete, stratíte či poškodíte – ak nemáte pri sebe nejakú alternatívu, napríklad kontaktné šošovky, máte problém. Šoférovanie bez okuliarov, obzvlášť pri zníženej viditeľnosti, môže byť veľmi nebezpečné.
Je veľký rozdiel medzi hotovými okuliarmi a okuliarmi vyrobenými na mieru?
O okuliaroch z drogérie, čerpacej stanice či supermarketu uvažujte len ako o núdzovom riešení. Napríklad, ak si vaše dioptrické okuliare zabudnete či poškodíte. Rozdiel medzi okuliarmi so sklami vyrábanými na mieru a hotovými okuliarmi je obrovský. Sklá, ktoré sú vyrábané podľa predpisu očného lekára, obsahujú viacero presne nameraných parametrov na základe vyšetrenia. Hotové okuliare sú univerzálne a trafiť sa môžete maximálne do správnej dioptrie. Pri dlhodobom používaní hotových okuliarov vám okrem ďalšieho zhoršovania zraku hrozí aj väčšia únava, častejšie bolesti hlavy či očí a podobné neželané stavy.Je možné, že si na okuliare nezvyknem?
Ak ste aktívny človek, okuliare vás skutočne môžu príliš často obmedzovať. Zároveň, okrem okuliarov do diaľky vám pribudnú okolo 45. roku ďalšie okuliare – na čítanie. Nikto sa totiž nevyhne presbyopii – neschopnosti zaostriť na veľmi blízke predmety. Dôvodom je zostarnutá šošovka, ktorá stráca svoju pružnosť. Z tohto pohľadu si na okuliare budete zvykať naozaj ťažko. Ale na samotné nosenie si zvykne skoro každý. Niekto berie dioptrické okuliare aj ako súčasť svojho imidžu.Môžem sa noseniu okuliarov nejako vyhnúť?
Áno, okuliare nie sú jedinou možnosťou ako korigovať zrak. Prvou možnosťou sú kontaktné šošovky. Tie sú priamym konkurentom dioptrických okuliarov. Avšak, zrak nevyliečia, tiež len korigujú zlé videnie.Z tohto pohľadu je najlepšou alternatívou laserová operácia očí. Súčasné metódy sú bezbolestné, vykonávané ambulantne, kedy hneď po zákroku odchádzate domov. Zároveň, najmodernejšie lasery sú maximálne precízne, šetrné k oku, mimoriadne presné a jemné, vďaka čomu je doba hojenia krátka a riziko pooperačných komplikácií minimálne.
V prípade, že sa ešte neblížite k štyridsiatke, pravdepodobne vám v našej očnej klinike odporučia niektorú z metód vykonávaných na rohovke. Medzi absolútnu špičku patria napríklad ReLEx SMILE 3D či Z-Lasik Z 3D. Ak máte po štyridsiatke a začína sa u vás prejavovať presbyopia, prípadne šedý zákal, ideálnym riešením bude výmena pôvodnej šošovky za novú. Ak máte okrem presbyopie aj ďalšie zrakové problémy, zvoliť si môžete multifokálnu šošovku, prípadne aj trifokálnu, ktorá vás zbaví okuliarov do diaľky, na blízko, aj okuliarov na čítanie. V tomto prípade odporúčame sa poinformovať o metóde FEMTO Z-Prelex, ktorá je vylepšenou verziou klasickej metódy Prelex.
Najnovšie príspevky
Objednajte sa bezplatne na konzultáciu
BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
Online objednávka