Liečba makulárnej degenerácie
O liečbe
Makulárna degenerácia sa vyskytuje v dvoch formách - suchej a vlhkej. V súčasnej dobe makulárnu degeneráciu nedokážeme vyliečiť, no pri včasnom záchyte ju môžeme pomocou vhodnej liečby stabilizovať. V prípade suchej formy používame výživové doplnky s obsahom luteínu a antioxidantov, vlhkú formu dokážeme účinne stabilizovať bezbolestným aplikovaním injekcii s antirastovými faktormi (anti-VEGF) do sklovca oka. Ich účinkom sa obmedzí rast nových nekvalitných ciev v sietnici. Vďaka tomu sa spomalí či zastaví proces krvácania do sietnice a vznik opuchov. Liečba prebieha za pomoci antirastového faktoru bevacizumabu (Avastin), ranibizumabu (Lucentis) alebo afliberceptu (Eylea).Pred operáciou
Vhodnosť pacienta sa operáciu posúdi lekár po vyhodnotení lekárskeho vyšetrenia.Priebeh operácie
1. Pred operáciou vám do očí nakvapkáme znecitlivejúce kvapky. Zákrok tak prebieha v lokálnom znecitlivení.2. Do oka sa veľmi tenkou injekciou aplikuje malé množstvo (asi 0,1 ml) antirastového faktoru.
3. Na dosiahnutie požadovaného účinku sa proces musí opakovať štandardne trikrát v odstupe šiestich týždňov. Pri pokročilých formách ochorenia nie je vylúčená možnosť aplikáciu injekcii po čase opakovať.
Po operácií
Zákrok je ambulantný, pacient teda po ňom odchádza domov. Po mesiaci sa spravidla koná kontrola, na ktorej sa rozhodne o prípadnom aplikovaní ďalšej injekcie. Výsledky v podobe zmenšenia opuchu sa objavia už týždeň po aplikácii.Riziká a obmedzenia
Pri liečbe sa objavujú pooperačné komplikácie, najmä bolesť oka, dočasné zhoršenie videnia, vyšší vnútroočný tlak, krvácanie do sklovca a infekcia. Vážnejšie ohrozenia oka, ako napríklad odlúčenie sietnice či vnútroočný zápal, sú zriedkavé.Napriek úspechom liečby antirastovými faktormi je asi 10% pacientov, ktorí na ňu vôbec nereagujú. Ich možnosťou liečby degenerácie makuly je tzv. fotodynamická terapia.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes