Krátkozrakosť
ČO JE KRÁTKOZRAKOSŤ?
Krátkozrakosť - odborne myopia, patrí medzi najčastejšie refrakčné chyby oka. Ide o vadu, ktorá spôsobuje zlé videnie do diaľky. Blízke predmety do určitej vzdialenosti vidí krátkozraký človek veľmi dobre a ostro.Krátkozraké oko je príliš dlhé alebo dochádza k väčšej lomivosti jeho optickej sústavy. V oku krátkozrakého človeka sa obraz tvorí pred sietnicou, preto sú vzdialenejšie predmety často len machuľami. Rozsah neostrosti videnia závisí od stupňa krátkozrakosti, ktorý upravujú mínusové dioptrie. Opakom krátkozrakosti je ďalekozrakosť, keď človek zle vidí blízke predmety.
PRÍZNAKY KRÁTKOZRAKOSTI
Najčastejšími príznakmi krátkozrakosti sú:- rozmazané a neostré videnie do diaľky
- potreba prižmurovania očí pri zaostrovaní
- bolesti hlavy a očí
- časté žmurkanie
Pohľad krátkozrakého pacienta
KRÁTKOZRAKOSŤ – PRÍČINY
Krátkozrakosť sa najčastejšie začína vyvíjať v detstve medzi 6 – 12 rokom, najvýraznejšie sa zhoršuje počas dospievania. Stupeň krátkozrakosti sa väčšinou stabilizuje medzi 20. a 25. rokom života, čo je zároveň aj vhodný vek na trvalé odstránenie chyby absolvovaním laserovej operácie oka.
Medzi najčastejšie príčiny vzniku myopie patria:
- dedičnosť
- disproporcia vývoja a rastu oka
- nesprávne osvetlenie počas učenia, čítania či v práci
- nadmerné zaťažovanie očí na blízke predmety, napríklad práca s počítačom, pozeranie TV a podobne bez kompenzácie vo forme trénovania očí na zaostrovanie do diaľky
- zlá životospráva
- infekcie oka
Z uvedenej štatistiky vyplýva, že najohrozenejšími sú obyvatelia vyspelých krajín, príčinou je najmä nadmerné zaťažovanie očí napríklad prácou s počítačom.
DIAGNOSTIKA
Základné vyšetrenie zraku ako súčasť pravidelných prehliadok sa vykonáva už v detskom veku. Počas prehliadok všeobecný lekár, prípadne pediater, zisťuje ostrosť zraku pomocou Snellenových tabúľ, ktoré tvoria riadky s písmenami rôznej veľkosti.
Myopiu následne diagnostikuje oftalmológ alebo optometrista na základe očného vyšetrenia, napríklad pomocou automatického refraktometra, ktorý premieta obraz na sietnici a automaticky analyzuje nutný počet dioptrií.
Rozlišujeme 3 stupne krátkozrakosti:
- nízka krátkozrakosť (0 až -3 dioptrie),
- stredná krátkozrakosť (-3 až -7 dioptrií),
- vysoká krátkozrakosť (nad -7 dioptrií).
AKO SA ZBAVÍTE KRÁTKOZRAKOSTI
Krátkozrakosť korigujú mínusové dioptrické okuliare s rozptylnými sklami, ktoré zabezpečujú, že lúče sa stretávajú priamo na sietnici, kde vzniká ostrý obraz. Okuliare či kontaktné šošovky síce dokážu zlepšiť videnie, no v mnohých prípadoch sú veľmi obmedzujúcou pomôckou.
Jednoznačne najvýhodnejšou a trvalou možnosťou korekcie krátkozrakosti je laserová operácia očí. Krátkozrakosť korigujeme viacerými metódami.
Z-Lasik
Medzi najdokonalejšie metódy laserovej refrakčnej chirurgie súčasnosti patrí Z-Lasik s množstvom výhod:- najúčinnejšia femtolasiková metóda súčasnosti využívajúca kombináciu femtosekundového a excimerového lasera,
- vhodná na korekciu krátkozrakosti, ďalekozrakosti aj astigmatizmu,
- prebieha v lokálnej anestézii a trvá asi 30 minút,
- extrémne jemná, presná a rýchla operácia,
- nie je nutná hospitalizácia, hneď po operácií môžete ísť domov,
- rýchla doba zotavovania, už na druhý deň návrat do bežného života,
- nízke riziko pooperačných komplikácií,
- ostré videnie už niekoľko hodín po operácií.
ReLEx SMILE 3D:
- jediná operačná metóda, pri ktorej pacient necíti bolesť počas zákroku ani po ňom,
- ideálna na korekciu krátkozrakosti až do -10 dioptrií a astigmatizmu do 5 cylindrov,
- rýchly návrat do bežného života - do práce môžete nastúpiť spravidla už na druhý deň po operácii, náročnejšie povolania a namáhavé športy budete môcť plnohodnotne vykonávať už po cca 3 týždňoch,
- najstabilnejšie výsledky spomedzi všetkých metód,
- jediná metóda bez narušenia rohovky – nepoužíva sa excimerový laser, len prvotriedny femtosekundový laser.
Pre pacientov starších ako 40 rokov, ktorí zároveň trpia aj presbyopiou, odporúčame výmenu pôvodnej šošovky za novú, umelú. Špičkovou metódou FEMTO Z-Prelex voperujeme klientovi pomocou femtosekundového lasera a bez použitia ostrých operačných nástrojov do oka trifokálnu šošovku, vďaka ktorej sa pacient navždy zbaví okuliarov do diaľky, do blízka aj okuliarov na čítanie.
KEDY MÔŽETE PODSTÚPIŤ OPERÁCIU KRÁTKOZRAKOSTI
Laserovú operáciu očí môže podstúpiť každý záujemca nad 18 rokov so stabilizovanou dioptrickou chybou. Najvyššia efektivita zákroku je vo veku 18 až 35 rokov, medzi našich spokojných pacientov však patrí aj množstvo ľudí starších ako 40 rokov.Operáciu vedie tím špičkových chirurgov s dlhoročnými skúsenosťami. Vďaka využitiu najmodernejších prístrojov je laserová operácia krátkozrakosti jednoduchým riešením pre všetkých, ktorí sa chcú s okuliarmi navždy rozlúčiť.
PRAKTICKÉ INFORMÁCIE O OPERÁCII
- Zákroku predchádza predoperačné vyšetrenie, ktoré trvá približne hodinu.
- Pred predoperačným vyšetrením a samotným zákrokom by ste nemali nosiť kontaktné šošovky. Mäkké kontaktné šošovky nenoste aspoň 5 dní pred predoperačným vyšetrením, tvrdé kontaktné šošovky odporúčame odložiť na 21 dní.
- Po vyhodnotení vyšetrenia nasleduje samotná laserová operácia krátkozrakosti.
- Ide o jednodňovú chirurgiu, po operácií odchádzate ihneď domov.
- Na druhý deň vám vyberieme ochrannú kontaktnú šošovku. V najbližších dňoch sa neodporúča návšteva plavárne, sauny či solária.
- Po týždni je potrebné absolvovať druhú kontrolu.
- Oko sa hojí a každým dňom je videnie ostrejšie a ostrejšie.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes