Astigmatizmus
Povrch rohovky astigmatického oka nemá pravidelný, guľatý, tvar ako v prípade zdravého oka, ale je na ňom akoby malá vypuklina následkom čoho sa svetelné lúče dopadajúce do oka nespájajú do jedného ohniska, ale vzniká viacero ohnísk. Astigmatizmus vzniká najčastejšie na rohovke, poznáme však aj šošovkový či sietnicový astigmatizmus.
Čo je astigmatizmus
Astigmatizmus je refrakčný chyba, pri ktorej je na postihnutom oku povrch rohovky viac zakrivený ako na zdravom oku. Obraz prenášaný svetlom sa tak na sietnici premieta v niekoľkých bodoch namiesto jedného, čo je príčinou toho, že časť obrazu je rozmazaná a nejasná. Rozsah poškodenia videnia spôsobeného astigmatizmom sa udáva v cylindroch.
Rozlišujeme pravidelný astigmatizmus, ktorý má tvar lopty (šišky) pre americký futbal a nepravidelný astigmatizmus, ktorý má atypický tvar zapríčinený úrazom či ochorením.
Hlavný očný lekár siete očných kliník iClinic, MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH dodáva: „Vo väčšine prípadov je astigmatizmus spojený s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.“
Stupne astigmatizmu
Mierny stupeň astigmatizmu môže mať každý človek a dokáže s ním žiť bez akýchkoľvek obmedzení. Nie je ho preto potrebné liečiť. Pri vyššom stupni dochádza k zhoršeniu videnia, ktoré obmedzuje vykonávanie bežných denných činností. V tomto prípade očný lekár navrhne vhodnú liečbu astigmatizmu.
Príčiny vzniku a prejavy astigmatizmu
Medzi najčastejšie prejavy astigmatizmu patria:
- rozmazané, zahmlené a skreslené videnie
- zhoršená schopnosť čítania a rozoznávania číslic
- únava očí
- bolesť hlavy a očí
Test na astigmatizmus
Ak máte podozrenie, že váš zrak nie je úplne v poriadku, ešte pred návštevou očného lekára si môžete spraviť rýchly test.Ak nosíte okuliare alebo šošovky, nasaďte si ich. Zakryte si jedno oko a zadívajte sa na obrázok. Rovnako urobte aj s druhým okom. Ako vidíte čiary v kruhoch? Ak sú všetky čiary rovnako tmavé a ostré, astigmatizmus zrejme nemáte. Ak sú však niektoré svetlejšie alebo ich vidíte rozmazane, je možné, že váš očný lekár astigmatizmus potvrdí.
Ako sa zbaviť astigmatizmu
Keďže je zakrivenie rohovky pri astigmatizme často nepravidelné, je nevyhnutné, aby tomuto javu boli prispôsobené aj korekčné pomôcky. Očný lekár po diagnostikovaní astigmatizmu do receptu pre očného optika spoločne s hodnotou dioptrií vypíše aj nameraný cylinder. Vďaka tomu pre vás bude môcť vyrobiť šošovkové sklá upravujúce krátkozrakosť (alebo ďalekozrakosť) a zároveň astigmatizmus. Na rozdiel od dioptrií, ktoré v závislosti od toho, či korigujú krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť, posúvajú ohnisko dopredu alebo dozadu, cylindre korigujú smer dopadajúcich svetelných lúčov.Pokiaľ vám lekár zistí astigmatizmus a prekážajú vám okuliare, kontaktných šošoviek sa vzdať nemusíte. Špeciálne pre astigmatikov boli vyvinuté tzv. torické šošovky, ktoré sú prispôsobené tak, aby boli v oku stabilizované pri akomkoľvek pohybe. Torické šošovky majú jednu stranu hrubšiu, vďaka čomu sa nepretáčajú, no niektorí výrobcovia majú tiež vlastné patenty.
Trvalým spôsobom liečby astigmatizmu je laserová operácia očí.
Korekcia astigmatizmu laserovou operáciou
Astigmatizmus, rovnako ako ostatné refrakčné vady, je dnes možné operovať ambulantne pomocou laseru. V iClinic na to využívame prakticky všetky operačné postupy v závislosti od očnej vady a celkového stavu zraku pacienta. Operovať je možné dvomi základnými spôsobmi. Laserovou korekciou rohovky alebo výmenou pôvodnej šošovky za umelú – tórickú. Konkrétnu metódu operácie určí lekár po komplexnom vyšetrení, pričom jej výber závisí od výšky a typu astigmatizmu a anatomických možností rohoviek. Laserovú operáciu astigmatizmu môže absolvovať dospelý pacient s minimálne rok stabilizovanou chybou oka.
Liečba astigmatizmu korekciou rohovky
Laserovými operáciami je možné vyriešiť aj viaceré refrakčné vady naraz a natrvalo. To znamená, že ak máte astigmatizmus a krátkozrakosť alebo astigmatizmus a ďalekozrakosť, stačí vám jeden zákrok, aby ste mali opäť ostrý zrak. Astigmatizmus najčastejšie operujeme metódami Z – Lasik a ReLEx SMILE 3D, čo sú maximálne bezpečné a rýchle operácie bez nutnosti hospitalizácie a s rýchlou dobou hojenia.Z – Lasik je metóda, ktorú využívame na liečbu astigmatizmu, ďalekozrakosti aj krátkozrakosti. Použitím špičkového femtosekundového lasera vytvoríme tzv. flap – lamelu, ktorá je následne odklonená a pomocou excimerového lasera skorigujeme rohovku. Následne je lamela priklopená späť a popár hodinách sama priľne k rohovke. V iClinic operujeme tiež metódou Z – Lasik Z 3D, ktorá prebieha v trojdimenzionálnom režime, pričom inovatívna technológia zabezpečuje maximálnu bezpečnosť.
ReLEx SMILE 3D je revolučná metóda tretej generácie laserových operácií, ktorou operujeme krátkozrakosť do -10 dioptrií a astigmatizmus do 5 cylindrov. Vďaka použitiu femtosekundového lasera je zákrok rýchly a k oku maximálne šetrný, s minimálnym rizikom nežiadúcich komplikácií. Jej výhodou tiež je, že zákrok prebieha v lokálnej anestézii a takzvaný wow efekt ostrejšieho videnia nastáva okamžite po operácii. Krátka doba rekonvalescencie umožňuje návrat do práce a k bežným činnostiam spravidla už na druhý deň po zákroku.
Liečba astigmatizmu výmenou šošovky
Výmenu šošovky odporúčame najmä pacientom, ktorí trpia presbyopiou a/alebo šedým zákalom. Na výber je hneď niekoľko druhov vnútroočných šošoviek. O ich vhodnosti rozhoduje lekár na základe očného vyšetrenia, pričom berie do úvahy subjektívne faktory pacienta akými sú napríklad vek, hobby či druh jeho povolania.Medzi najmodernejšie metódy súčasnosti, ktorých podstatou je nahradenie pôvodnej šošovky za novú, umelú, patrí FEMTO Z-Prelex. Jedná sa o ambulantnú operáciu vykonávanú v lokálnej anestézii bez použitia ostrých operačných nástrojov. Namiesto skalpelu sa pre vytvorenie rezu, ktorý je potrebný pre vloženie novej šošovky, používa maximálne precízny, jemný a presný femtosekundový laser. Pacientom s astigmatizmom aplikujeme multifokálne torické šošovky.
Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?
Objednajte sa ešte dnes