Keratokonus

Očné ochorenie zo skupiny rohovkových dystrofií, nazývaných tiež ektázie rohovky, ktorého názov pochádza z gréckeho „keratokonus,“ čo v doslovnom preklade znamená rohovkový kužeľ.

Keratokonus

Čo je keratokonus?

Keratokonus je vrodené ochorenie rohovky, ktoré sa prejavuje jej postupným stenčovaním a vyklenutím do kužeľovitého tvaru. Vzniká najčastejšie v období puberty následkom oslabenia rohovkového tkaniva. Postup ochorenia je individuálny, u každého pacienta sa môže zastaviť v inej fáze. Zväčša sa však vyvíja do 40. roku života. V prípade, že sa nelieči môže spôsobiť trvalú stratu zraku.

Keratokonus - očná klinika iClinic

 

Príčiny vzniku keratokonu

Presná príčina vzniku keratokonu zatiaľ nie je známa. Medzi najčastejšie príčiny jeho vzniku patria:

  • škúlenie
  • nekorigovaná dioptrická chyba
  • vrodený šedý zákal
  • enormné slnečné žiarenie
  • pokles horného očného viečka
  • abnormálne výsledky screeningových testov očí
  • alergie (atopický ekzém)

Ochorenie môže byť spojené s ďalšími očnými či celkovými ochoreniami ako sú všetky alergie (atopický ekzém), Downov či Turnerov syndróm a taktiež so šúchaním očí u detí.


Ako sa prejavuje keratokonus

Keratokonus patrí medzi očné ochorenia, ktoré sa môžu roky vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov. Prvé príznaky v podobe zhoršeného videnia sa začínajú prejavovať spravidla medzi 10.-20. rokom života. Medzi prejavy možno zaradiť:

  • nárast krátkozrakosti a astigmatizmu
  • zdvojené videnie
  • tieňované videnie
  • zvýšená citlivosť na svetlo
  • svrbenie očí
  • problémy pri čítaní
  • problémy pri šoférovaní

Čím skôr sa ochorenie prejaví, tým je väčšia pravdepodobnosť jeho postupu a aj potreba začatia liečby. Zvyčajne sú keratokonom zasiahnuté obe oči, ale v rozličnej miere a ochorenie postupuje zväčša len do 40. roku života.


Liečba keratokonu

Keratokonus nie je možné úplne vyliečiť, liečba ochorenie dokáže iba zmierniť či stabilizovať.  Rozlišujeme 5 štádií ochorenia keratokonusu:


1.štádium

V prvom štádiu pacienti používajú okuliarovú korekciu, kontaktné šošovky. U mladších pacientov, u ktorých sa očakáva rýchla progresia ochorenia sa zváži metóda Corneal Cross Linking (CXL). CXL prostredníctvom zosieťovania kolagénových vlákien vedie k spevneniu rohovky a spomaleniu progresie.


2. – 4. štádium

V nasledujúcich štádiách ochorenia sa pristupuje k implantácii intrastromálnych rohovkových prstencov, tzv. Ferrara ringov. Implantované rohovkové prstence zmenia stavbu a topografiu rohovky.


4. plus štádium

Toto štádium je charakteristické krajným riešením, čo je transplantácia rohovky. K tomuto riešeniu sa pristupuje, ak sú predchádzajúce metódy liečby už neúčinné alebo kontraindikované.

Pre koho je operácia keratokonu vhodná

Operácia je správnou voľbou pre všetkých, u ktorých ochorenie naplno prepuklo a liečba kontaktnými šošovkami nezaberá. Typ operácie určí lekár po dôkladnom predoperačnom vyšetrení na základe štádia, v ktorom sa ochorenie nachádza. Objednajte sa na prehliadku ešte dnes.

Metódy liečby keratokonusu

V očnej klinike iClinic využívame dve metódy liečby keratokonusu:

  1. Metódu CXL
  2. Rohovkové prstence Ferrara ringy

Výber medzi metódou liečby keratokonusu CXL a rohovkovými prstencami Ferrara ringami závisí od individuálnych faktorov, ako je závažnosť ochorenia, vek pacienta a celkové zdravie očí. Metóda CXL je vhodná pre pacientov s včasnými štádiami keratokonusu, ktorí chcú spomaliť alebo zastaviť progresiu ochorenia. Ferrara ringy sú vhodnejšie pre pacientov s pokročilejšími štádiami keratokonusu. V iClinic vám naši skúsení oftalmológovia poradia a odporučia na základe vášho stavu najvhodnejšiu liečebnú možnosť.
 
Jednoduché porovnanie oboch liečebných metód nájdete v tejto tabuľke:
 

Parameter
 
Metóda CXLRohovkové prstence Ferrara ringy
VhodnosťVčasné štádiá keratokonusuPokročilé štádiá keratokonusu
PrincípPoužitie UV žiarenia a vitamínu B2 (riboflavínu) na posilnenie rohovkyVloženie malých tenkých implantátov do rohovky
ZákrokAmbulantný, lokálna anestéziaAmbulantný, lokálna anestézia
Dĺžka zákroku45 - 90 minút10 - 30 minút
RekonvalescenciaNiekoľko dníNiekoľko dní
Možné vedľajšie účinkyPodráždenie očí, suchosť očí, dočasné zhoršenie videnia, infekciePodráždenie očí, suchosť očí, dočasné zhoršenie videnia, infekcie
ReverzibilitaÁnoÁno

Máte záujem o konzultáciu alebo vyšetrenie?

Objednajte sa ešte dnes
Kontakt

Objednajte sa bezplatne na konzultáciu

BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)

+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)

BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380

KOŠICE
+421 911 364 429
Online objednávka

Aké máte ťažkosti?

 

1. Kvalifikovaní odborníci
2. Držiteľ ocenenia Najdôveryhodnejšia značka za rok 2020 a 2021 (kategória Očné kliniky)
3. Maximálna bezpečnosť
4. Operácie bez bolesti 
5. Garancia najlepších cien

6. Držiteľ certifikátu kvality TÜV
7. Najmodernejšie technológie
8. Najväčšia očná klinika v SR
9. Najviac zoperovaných pacientov ročne

 

Partneri